Mezoterapia to metoda leczenia różnych schorzeń skóry polegająca na wstrzykiwaniu bezpośrednio w miejsca chorobowe niewielkich dawek substancji leczniczych. Mezoterapia przynosi nieocenione korzyści poprawy jakości włosów, zahamowania ich wypadania, a nawet odrostu nowych. Mezoterapia polega na powierzchniowym ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami pobudzającymi wzrost i hamującymi wypadanie włosów (głównie leki przeciwzapalne, witaminy i substancje odżywcze.
Znaczący wpływ na wygląd oraz objętość włosów mają tryb życia, odżywiania oraz stan zdrowia. Mezoterapia skóry głowy polecana jest zwłaszcza osobom mającym problemy z wypadaniem włosów i łysieniem. Nadmierna utrata włosów często jest problemem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Skuteczność zabiegu jest zadowalająca, jednak na satysfakcjonujące efekty należy poczekać, czasami nawet kilka miesięcy. Mezoterapia skóry głowy może także mieć charakter profilaktyczny.
WSKAZANIA DO ZABIEGU
wypadanie włosów spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się, słabym krążeniem, zmianami hormonalnymi, ciążą i laktacją, nadmiernym promieniowaniem słonecznym, nadmiernym stresem,
łysienie typu męskiego,
łysienie plackowate,
łysienie rozlane.
PRZEBIEG ZABIEGU
Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą co 0,5-1,5 cm. Po zabiegu pozostają ślady na skórze w postaci punkcików lub kratki – w zależności od techniki zabiegu. Ślady pozabiegowe mogą pozostać widoczne w zależności od rodzaju podanego preparatu – od 6–72 godzin. Ok. godzinę przed zabiegiem skórę głowy znieczula się kremem znieczulającym. Nakłucia są mało bolesne. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Mezoterapia skóry głowy trwa około 30 minut. W efekcie hamuje wypadanie włosów i sprawia, że pacjent uzyskuje widoczny ich odrost. Na ogół zabiegi wykonuje się co 14 lub 28 dni, co najmniej 4 razy. Dla utrzymania efektów zaleca się wykonywanie zabiegu raz na miesiąc przez okres mniej więcej pół roku.
ZALECENIA PO ZABIEGU
picie dużej ilości wody, min. 2 l/dobę,
stosowanie zalecanych produktów do pielęgnacji domowej (szampon, odżywka, maska),
unikanie słońca, zakaz opalania się, korzystania z solarium, basenu i sauny przez 7 dni,
stosowanie okryć chroniących skórę głowy przed promieniowaniem UVA/UVB,
powstrzymanie się od aktywności fizycznej (gdzie występują duże efekty pocenia) przez minimum 3 dni,
powstrzymanie się od mycia głowy 24 godziny po zabiegu,
powstrzymanie się przed wizytą u fryzjera minimum 7 dni po zabiegu.