LECZENIE BRUKSIZMU
- NADMIERNEJ AKTYWNOŚCI MIĘŚNI ŻWACZY

BRUKSIZM

Bruksizm to zaburzenia ruchowe przejawiające się patologicznym zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem nimi podczas snu. Wynika to z nadmiernej i nieświadomej aktywności mięśni żwaczy. Bruksizm nie jest rzadkim zjawiskiem i dotyczy ok 10 % populacji, a pacjenci często nie są świadomi choroby.

Pierwszymi objawami są uszkodzenia zębów. Przejawiają się pod postacią ścierania ich powierzchni, rozchwiania, a także pękania szkliwa. Mogą prowadzić do powstania stanów zapalnych dziąseł i zębów. Kolejnym etapem choroby są zmiany zapalne w stawach skroniowo- żuchwowych i ich zwyrodnienie, co skutkuje ograniczeniem ruchomości w stawie, a nawet trudnościami w przyjmowaniu pokarmów.

W dalszej kolejności prowadzi to do wzrostu napięcia mięśniowego w obrębie mięśni żwaczy , bolesności tych mięśni oraz do przewlekłych bólów głowy. Przy bruksizmie zmienia się owal twarzy, który staje się ciężki i kwadratowy, ponieważ przerastają mięśnie żwacze.

Nowoczesna medycyna wykorzystuje wiedzę dotyczącą działania toksyny botulinowej i poprzez iniekcję tej neurotoksyny możemy zablokować przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, powodując zmniejszenie napięcia mięśni żwaczy oraz osłabienie ich działania, a co za tym idzie redukcję intensywności tarcia o siebie zębów.

PRZEBIEG ZABIEGU

  • Lekarz podaje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej w mięśnie żwacze odpowiedzialne za to schorzenie.

    Mechanizm działania tej neurotoksyny polega na trwałym połączeniu się cząsteczki toksyny z płytką nerwowo-mięśniową, blokując wiązanie acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiadającego za skurcz mięśnia, co prowadzi do jego relaksacji. Leczenie jest dość trudne, wymaga precyzji, znajomości anatomii i dużego doświadczenia w stosowaniu toksyny botulinowej. Asymetryczne podanie preparatu może spowodować niestabilność zgryzu, nasilenie dolegliwości i zniekształcenie twarzy.

    Toksyna botulinowa zaczyna działać po kilku dniach od podania, a na ostateczny efekt musimy poczekać ok 2 tygodni. Pacjent odczuwa rozluźnienie mięśni dzięki czemu uciążliwe zgrzytanie zębami ustaje. Warto podkreślić, że pozostałe mięśnie pracują bez zmian. Dodatkowa zaletą tego zabiegu jest wyszczuplenie dolnej części twarzy i przywrócenie jej młodzieńczych proporcji. Metoda ta jest stosunkowo bezpieczna, skuteczna, bezbolesna, a na jej efekty nie musimy długo czekać. Rezultaty utrzymują się przez ok. 4-5 miesięcy – po tym czasie powinniśmy zabieg powtórzyć.

ZALECENIA PO ZABIEGU

W dniu zabiegu należy unikać: długotrwałego schylania się, pochylania głowy, wysiłku fizycznego, masażu.

PRZECIWWSKAZANIA

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
  • miejscowe infekcje skóry,
  • ciąża, okres laktacji,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryna lub inne preparaty kwasu acetylosalicylowego).

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

  • Po zabiegu mogą być widoczne delikatne ślady po nakłuciach. Bardzo rzadko zdarzają się drobne zasinienia w miejscu wkłucia, utrzymujące się kilka dni.

GALERIA

Zobacz efekty zabiegu

SPRAWDŹ INNE ZABIEGI

Modelowanie ust z użyciem kwasu hialuronowego

Mezoterapia igłowa
skóry głowy

Power Mezo

Lifting twarzy
z użyciem nici PDO

Lifting wolumeryczny
z użyciem kwasu hialuronowego

Lipoliza iniekcyjna
twarzy i ciała

Mezoterapia igłowa
anty - aging

Nici lifingujące
Barb 4D

Korekta zmarszczek
z użyciem kwasu
hialuronowego

Nucleofill - lifting na
poziomie komórkowym

Korekta
zmarszczek mimicznych

Leczenie nadpotliwości
przy użyciu toksyny
botulinowej

Mezoterapia igłowa
z użyciem osocza
bogatopłytkowego
Arthrex ACP

Ginger Design -
Rewitalizujący koktajl z
ekstraktem z imbiru

V-carbon innowacyjny
peeling węglowy bez
lasera

Peeling medyczny PQ AGE
Evolution

Leczenie
bruksizmu

Fresh Lift