KOREKTA ZMARSZCZEK MIMICZNYCH

Występowanie zmarszczek mimicznych jest zjawiskiem powszechnym, a ich pojawienie się wraz z wiekiem nie powinno być powodem do zakłopotania.

Kiedy jednak borykamy się  ze zmarszczkami w większej liczbie, zaczynają one o sobie przypominać przy każdorazowym spojrzeniu w lustro. Sprawdź jakie sposoby korekty tego problemu może zaoferować współczesna medycyna estetyczna oraz co warto wiedzieć przed zabiegiem.

CZYM SĄ ZMARSZCZKI MIMICZNE? SKĄD SIĘ BIORĄ?

Zmarszczki mimiczne powstają na skutek wiotczenia skóry z wiekiem. Dzieje się to na zasadzie naturalnego rozciągania tkanek zachodzącego w trakcie ruchów mięśni twarzy, nazywanych popularnie mimiką. Tym samym dochodzi do zmniejszenia produkcji elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Z czasem na skórze pojawiają się charakterystyczne wgłębienia. Zmniejsza się jędrność, gęstość i napięcie skóry.

Za zmarszczki mimiczne można uznać wszystkie rodzaje zmarszczek, które dotyczą ludzkiej twarzy. Warto doprecyzować z czym dokładnie się borykamy. Możemy bowiem mieć do czynienia ze zmarszczkami wokół ust, oczu, na czole, na nosie, między brwiami. Sztuką byłoby zapobiec im w naturalny sposób, bo dziennie skóra na twarzy człowieka marszczy się blisko 15 tys. razy. To jeden z powodów rosnącej popularności zabiegów medycyny estetycznej.

TRADYCYJNE METODY USUWANIA ZMARSZCZEK MIMICZNYCH PRZY POMOCY TOKSYNY BOTULINOWEJ

Szybka redukcja zmarszczek mimicznych jest możliwa z użyciem toksyny botulinowej. Tzw. botoks jest popularnym, aczkolwiek owianym mitami zabiegiem. Niepotrzebne obawy najczęściej dotyczą bezpieczeństwa, jednak powierzenie zadania specjaliście niweluje szanse na wystąpienie skutków ubocznych. Zabieg polega na sparaliżowaniu i rozluźnieniu mięśni danej okolicy. Jego wykonanie jest bezbolesne, a efekt widoczny jest przez ok. 4-5 miesięcy w zależności od zmienności osobniczej.

KOREKTA ZMARSZCZEK MIMICZNYM Z UŻYCIEM KWASU HIALURONOWEGO

Kolejnym sposobem korekty zmarszczek mimicznych jest wypełnienie ich kwasem hialuronowym. Substancja ta występuje w skórze człowieka, ale z czasem dochodzi do zmniejszenia jej produkcji. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego sprawdza się w większej liczbie sytuacji, bo poza likwidacją zmarszczek mimicznych, używany jest też w przypadku bruzd nosowo-wargowych, doliny łez, zmarszczek palacza. Efekt zaobserwujemy jeszcze w gabinetowym lustrze, a po jego opuszczeniu, zmarszczki będą niewidoczne przez nawet ok. 10-12 miesięcy.

Mniej popularne, lecz równie skuteczne zabiegi uwzględniają zastosowanie:

 • iniekcji biostymulatorów i substancji silnie regenerujacych
 • nici stymulujących
 • nici liftingujących,
 • fal radiowych,
 • karboksyterapii,
 • mezoterapii igłowej,
 • mezoterapii osoczem bogatopłytkowym,
 • lasera,
 • peelingów chemicznych.

BEZPIECZEŃSTWO I PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGÓW KOREKTY ZMARSZCZEK MIMICZNYCH

Liczba dostępnych metod korekty zmarszczek mimicznych sprawia, że może być nam trudno zdecydować się na którąkolwiek z nich. Możemy kierować się subiektywnym poczuciem bezpieczeństwa. Wszystkie zabiegi będą bezpieczne, o ile zostaną przeprowadzone pod okiem specjalisty. W praktyce decyzję powinniśmy podejmować w oparciu o swoje potrzeby i preferencje.

Niezależnie od wybranej metody, swoją wizytę należy przełożyć na późniejszy termin, jeśli dotyczą nas następujące przeciwwskazania:

 • aktywny stan zapalny,
 • incydenty sercowo-naczyniowe w niedalekiej przeszłości (zawał serca/udar mózgu),
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • widoczne uszkodzenia skóry w miejscu zabiegu,
 • stosowanie antybiotyków,
 • choroby nowotworowe
 • ciąża i laktacja.

KIEDY WARTO POMYŚLEĆ O KOREKCIE ZMARSZCZEK MIMICZNYCH?

Pierwsze zmarszczki mimiczne możemy zaobserwować już w wieku 25 lat. Wówczas poleca się peelingi chemiczne oraz zabiegi mezoterapii igłowej z użyciem bogatoskładnikowych koktajli bądź osocza bogatopłytkowego. Większe wgłębienia i zniekształcenia widoczne są u kobiet w przedziale wiekowym 30 – 40 lat i jest to idealny moment, aby zarezerwować termin swojej wizyty i jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, zacząć korzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

Podobne w kategorii