Lipoliza iniekcyjna to zabieg, którego popularność w ostatnim czasie bardzo wzrasta. Jest to nic innego jak pozbywanie się tłuszczu z wybranych partii ciała, które odbywa się mało inwazyjnie, gdyż jego przeprowadzenie nie wymaga operacji, a jedynie iniekcji igłą.
Lipoliza iniekcyjna jest metodą innowacyjną i coraz częściej wypiera znaną od lat liposukcję. Różni się od niej przede wszystkim tym, że lipoliza iniekcyjna nie wymaga podawania pacjentowi narkozy, czy skomplikowanych manewrów i cięć chirurgicznych skalpelem. Przeprowadza się ją przy znieczuleniu miejscowym pacjenta, któremu wstrzykiwane są preparaty zawierające substancje działające lipolitycznie, w miejsca, gdzie znajduje się nadmiar tkanki tłuszczowej. Początkowo stosowano ją jedynie w okolicach brzucha i bioder, ale szybko odkryto, że równie dobrze działa na przykład w okolicach kolan i świetnie sprawdza się w likwidowaniu nadmiernego podbródka.
Preparaty, które wstrzykiwane są podczas zabiegu, powodują rozpad komórek tłuszczowych w miejscach, gdzie zostały one wstrzyknięte. Tłuszcz zostaje rozpuszczony, a dalej trafia z krwią do wątroby, a stamtąd opuszcza organizm. Zabieg jest więc całkowicie bezpieczny – pod warunkiem, że wykonują go osoby odpowiednio przeszkolone w profesjonalnym gabinecie. Zdecydowanie odradza się próby wykonywania go samemu w domu. Należy również pamiętać, że po zabiegu lipolizy iniekcyjnej należy pić ok. 1,5-2 l wody dziennie.
LIPOLIZA INIEKCYJNA CIAŁA
Lipoliza iniekcyjna może być wykonywana właściwie w każdym miejscu ciała, gdzie zgromadził się zbędny tłuszcz, szczególnie w tych, gdzie trudno go wymodelować za pomocą metod tradycyjnych jak dieta czy ćwiczenia fizyczne lub gdy te metody z różnych powodów nie mogą być zastosowane bądź też nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Należy jednak pamiętać, że nie jest to sposób odchudzania, ale doskonała metoda pozbycia się jedynie miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Takich miejsc jest naprawdę sporo:
- Brzuch i często powstające na nim tzw. fałdy
- Uda, które mogą być zbyt duże i nieestetyczne z powodu nadmiaru tłuszczu
- Cellulit
- Fałdy poniżej żeber na plecach
- Otłuszczone biodra czyli tak zwane „boczki”
- Tkanka tłuszczowa w okolicach kolan
- Ginekomastia męska (przerośnięte piersi u mężczyzn)
- Tkanka tłuszczowa w okolicach pach i powstające tam „poduszeczki”
- Tkanka tłuszczowa na ramionach
W przypadku wątpliwości czy jakieś miejsce kwalifikuje się do zabiegu najlepiej skonsultować się z lekarzem.
LIPOLIZA INIEKCYJNA TWARZY
Zabieg lipolizy iniekcyjnej z równie dobrym skutkiem można stosować w okolicach twarzy, co także jest całkowicie bezpieczne, gdy robią to lekarze. Najczęściej stosuje się go w przypadku występowania podwójnego podbródka.
LIPOLIZA INIEKCYJNA – JAK PRZEBIEGA I JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA?
Jak wspominaliśmy – zabieg w profesjonalnym gabinecie jest w pełni bezpieczny, ale są jednak przypadki, w których pacjenci nie mogą z niego skorzystać. Dotyczy to na przykład osób z cukrzycą, padaczką, chorobami wątroby bądź nerek, czy zaburzeniami krzepnięcia krwi. Należy też pamiętać, że osoby w znacznym zaawansowaniu otyłości również nie powinny korzystać od razu z lipolizy iniekcyjnej. Dotyczy to również kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Sam zabieg nie powinien trwać dłużej niż godzinę – w zależności od partii ciała, z której tłuszcz ma być usuwany. Po znieczuleniu miejscowym i dezynfekcji wykonuje się serie iniekcji igłą wprowadzając odpowiedni preparat lipolityczny. Po zabiegu pojawia się lekkie zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk i krwiaki, które znikają do ok. tygodnia. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu można wrócić do pełnej sprawności. Aby przyśpieszyć cały proces warto dodatkowo stosować masaż limfatyczny bądź endermologię.