BOTOKS – PYTANIA I ODPOWIEDZI

 

Zanim zdecydujesz się na zabieg z botoksem, oto, co musisz wiedzieć o jego stosowaniu w leczeniu zmarszczek, w tym o możliwych skutkach ubocznych.

CZYM JEST “BOTOKS”?

Toksyna botulinowa, czyli tzw. botoks to lek – neurotoksyna, która służy do kontrolowanego porażenia mięśni – zwykle celem usunięcia zmarszczek mimicznych na czole, między brwiami i wokół oczu, a także w leczeniu migreny, bruksizmu oraz nadpotliwości.

CZY TOKSYNA BOTULINOWA JEST BEZPIECZNA?

Tak, jeśli jest wykonany prawidłowo. Pomysł igły skierowanej w stronę czoła, oczu lub brwi może być nieco zniechęcający, ale zapewniamy, że toksyna botulinowa jest bezpieczna, jeśli tylko jest wykonana prawidłowo. 

W jakim wieku używać toksyny botulinowej?

Młodsi pacjenci coraz częściej korzystają z toksyny botulinowej jako środka zapobiegawczego – nawet zanim zmarszczki się pojawią lub pogłębią, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Z toksyny botulinowej najlepiej zacząć korzystać, gdy pojawią się pierwsze zmarszczki – wówczas pozbędziemy się tych istniejących i zapobiegniemy powstawaniu nowych. Nie ma  zalecanego, najlepszego wieku na rozpoczęcie lub wypróbowanie “botoksu”, ponieważ zależy to od Twoich celów, wyrazu twarzy i preferencji.

ZAMROŻONA TWARZ PO BOTOKSIE

Niektórzy krytycy twierdzą, że toksyna botulinowa powoduje, że tracisz całą osobowość z twarzy, posiadając znacznie mniejszy zakres ruchu, gdy się śmiejesz, wpadasz w złość lub zdenerwowanie. Chociaż prawdą jest, że twój ruch będzie ograniczony, umiarkowana i prawidłowo podana ilość toksyny nadal pozwoli ci reagować i komunikować się w żywy sposób, nie tworząc z Twojej twarzy maski.

NIE USUWA WSZYSTKICH ZMARSZCZEK

Ważne jest, aby ustalić rozsądne oczekiwania dotyczące korzystania z “botoksu”. Botoks nie usuwa wszystkich zmarszczek na twarzy, lecz te, które powstały wskutek mimiki. Na pozostałe zmarszczki istnieją jednak inne sposoby, aby w naturalny sposób je zredukować.

JAK WYGLĄDA KURACJA TOKSYNĄ BOTULINOWĄ?

Toksyna botulinowa zaczyna działać po kilku dniach, a pełny efekt jest widoczny w ciągu dwóch tygodni. Niektórzy ludzie mówią, że wiedzą, kiedy zaczęło działać, ponieważ nagle mają wrażenie, że na ich czole znajduje się taśma klejąca. Będziesz również musiał postępować zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od lekarza przed i po leczeniu, na przykład unikać leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, które mogą powodować siniaki lub przez kilka godzin po zabiegu nie pochylać głowy. Efekt utrzymuje się przez około 4-6  miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji. Ponieważ ma on jedynie na celu tymczasowe porażenie mięśni, z czasem zanika i zauważysz, że zmarszczki zaczynają się ponownie pojawiać. W miarę starzenia się skóry, traci ona elastyczność, a kolagen ulega rozpadowi, dlatego ciągłe skurcze mięśni mogą powodować trwałe zmarszczki. Zatem redukując skurcze mięśni twarzy dzięki toksynie botulinowej redukujemy ilość naszych zmarszczek.

Podobne w kategorii