Peeling

{[description]}

Peeling

Peeling peelingowi nierówny. Wiele kobiet wykonuje peelingi samodzielnie w domu, są to zazwyczaj peelingi mechaniczne - najczęściej w postaci kremów zawierających ostre drobinki, które ścierają martwy naskórek stymulując nowe komórki do szybszej regeneracji. Innym domowym sposobem jest stosowanie peelingów enzymatycznych, który polega na równomiernym rozsmarowaniu na skórze kremów bądź żeli zawierających substancje, które delikatnie rozpuszczają wierzchnią, martwą warstwę naskórka. Działanie tych peelingów jest podobne i daje porównywalne efekty. Są jednak peelingi “królewskie”, które muszą być wykonywane przez lekarzy bądź kosmetologów.

Peeling medyczny - kosmetyczny rolls royce dla skóry

Peeling medyczny to metoda złuszczania naskórka za pomocą kwasów. 

Kiedy stosuje się peeling medyczny?

Peeling medyczny warto stosować nie tylko  jako uzupełnienie pielęgnacji domowej, ale również wówczas, gdy niewystarczająco skuteczne są peelingi mechaniczne oraz enzymatyczne. Szczególnie polecane są wtedy, gdy występują:

  • przebarwienia
  • blizny
  • trądzik
  • pierwsze zmarszczki
  • rozszerzone, pozatykane pory

Tylko w gabinecie medycyny estetycznej

Peelingi medyczne wykonywane są przy użyciu kwasów m.in. migdałowego, salicylowego, retinolu, glikolowego, owocowych i innych. Do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu wymagana jest znajomość nie tylko działania konkretnego kwasu i umiejętność dobrania ich do problemów skórnych, lecz również znajomość anatomii i budowy skóry.

Zdecydowanie się na zabieg w certyfikowanym gabinecie medycyny estetycznej daje gwarancję bezpieczeństwa oraz oczekiwanych efektów leczenia skóry tą metodą. Nie wolno zapominać, że peeling medyczny, jak sama nazwa wskazuje, to metoda leczenia skóry.

Jak przebiega zabieg peelingu medycznego?

W pierwszej kolejności należy dokonać oceny stanu skóry oraz problemu, by dobrać właściwy kwas lub jego mieszankę. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie przez kilkanaście poprzedzających zabieg dni specjalnych kremów aktywujących. Następnie dokładnie oczyszcza się i odtłuszcza twarz. Po przygotowaniu na skórę aplikuje się kwas lub jego mieszankę (ma postać płynną) i po określonym czasie dezaktywuje się kwas specjalnym preparatem.

Na koniec zabiegu na skórę nakładany jest krem nawilżający bądź maska regenerująca.

Czy zabieg jest bolesny?

Nakładanie oraz aktywowanie kwasu w skórze może wywołać uczucie delikatnego szczypania lub pieczenia. Odczuwanie nieprzyjemności zależy zarówno od mocy aplikowanego kwasu, jego rodzaju, a także wrażliwości skóry. 

Skutki uboczne zabiegu, czyli lekkie szczypanie, uczucie napięcia skóry, rumień mogą się utrzymywać przez kilka dni, stopniowo się zmniejszając.

Po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń:

  • nie wolno się opalać, po zabiegu należy stosować fotoprotekcję
  • nie wolno stosować kremów z silnymi kwasami
  • nie wolno stosować peelingów aż do całkowitego zregenerowania się skóry
  • należy używać nawilżających, regenerujących kremów

Złuszczający się stopniowo naskórek nie powinien być zdrapywany, gdyż prowadzi to do powstawania blizn.

Skuteczność zabiegu

Efekty widać od razu po wykonanym zabiegu - skóra jest rozjaśniona i napięta. Aby cieszyć się długotrwałą poprawą jakości skóry peelingi medyczne najlepiej powtarzać co ok. 2-3 tyg. Wówczas skóra pozostaje promienna, wygładzona, pory oraz drobne zmarszczki zmniejszone, a przebarwienia znikają lub są zdecydowanie mniej widoczne.

Przeciwwskazania do stosowania peelingu medycznego

Należy pamiętać o nielicznych przeciwwskazaniach. Peelingów medycznych nie wykonuje się podczas i po terapii retinoidami (należy odczekać kilka miesięcy), w czasie ciąży i karmienia piersią, w przypadku niezagojonych ran oraz ostrego stanu zapalnego skóry.


Podobne w kategorii

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to zabieg, którego popularność w ostatnim czasie bardzo wzrasta. Jest to nic innego jak pozbywanie się tłuszczu z wybranych partii ciała, które odbywa się mało inwazyjnie, gdyż...

Czytaj więcej