KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy jest nazywany „eliksirem młodości”. Czym sobie zasłużył na takie miano?

CZYM JEST KWAS HIALURONOWY?

Kwas hialuronowy jest polisacharydem i w naturze występuje we wszystkich organizmach żywych, najwięcej go spotkać można w skórze, mazi stawowej, ciele szklistym oka. Wiąże wodę, co przekłada się na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w skórze, która dzięki jego zawartości jest jędrna, sprężysta i napięta. Z wiekiem niestety produkcja kwasu hialuronowego maleje, co objawia się ścieńczeniem skóry, staje się ona wiotka, mało elastyczna i powstają w niej zmarszczki.

RODZAJE KWASU HIALURONOWEGO

Występują dwa rodzaje kwasu:

  • nieusieciowany – który świetnie nawilża, najczęściej stosowany w mezoterapii igłowej,
  • usieciowany – wykorzystywany jest do modelowania twarzy

KWAS HIALURONOWY W MEDYCYNIE

Kwas hialuronowy początkowo był wykorzystywany w medycynie, ze względu na swoje rewelacyjne właściwości – odbudowuje włókna kolagenowe, wiąże wodę, odbudowuje maź stawową.

Najczęściej kwas hialuronowy jest wykorzystywany do leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów oraz do regeneracji stawów kolanowych u sportowców. Okuliści używają kwasu przy przeszczepach rogówki oraz w leczeniu zaćmy. Ponadto kwas łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran, poprawia stan więzadeł kolagenowych.

Właściwości kwasu hialuronowego zaczęto z powodzeniem wykorzystywać w medycynie estetycznej.

Skutki uboczne

Kwas jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm ludzki. Niemniej jednak iniekcji powinny unikać kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby z chorobami autoimmunologicznymi i chore na nowotwory. Bardzo dobrze się wchłania i podobnie, jak kwas hialuronowy w organizmie, stopniowo zanika. Stąd też iniekcje przy użyciu kwasu hialuronowego  należy powtarzać.

ZABIEGI MEDYCYNY ESTETYCZNEJ Z UŻYCIEM KWASU HIALURONOWEGO

Najpopularniejsze zabiegi, w których wykorzystuje się kwas hialuronowy to:

  • Mezoterapia igłowa. Polega ona na nakłuwaniu całej powierzchni skóry (leczonego obszaru) dziesiątkami drobnych iniekcji, w trakcie której podawany jest kwas hialuronowy. Dzięki mikronakłuciom kwas jest równomiernie wprowadzony śródskórnie, dzięki czemu cały obszar zostaje dobrze nawilżony, wygładzają się drobne zmarszczki, i rozpoczyna się tworzenie nowych włókien kolagenowych. Skóra staje się elastyczna i jędrna. Zabieg zaliczany jest do tzw. zabiegów lunchowych, tzn, że nie potrzeba do niego specjalnych przygotowań, ale niestety bezpośrednio po nim mogą wystąpić krwiaki, zaczerwienienie, obrzęk danej okolicy, co może przeszkadzać w powrocie do codziennych zajęć. 
  • Modelowanie twarzy wykonuje się kwasem usieciowanym. Zabieg polega na wstrzykiwaniu w określone miejsca (głębokie zmarszczki, bruzdy, obszary wiotkiej skóry) kwasu hialuronowego. Skutkiem ubocznym mogą być lekkie opuchnięcia, zasinienia i zaczerwienienia, które mijają po kilku dniach.

EFEKTY ZABIEGÓW KWASEM HIALURONOWYM

Rezultaty zabiegów są niemal natychmiastowe, a jednocześnie dają efekt naturalności. Systematyczne zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego pozwolą na utrzymanie skóry w doskonałej kondycji przez wiele lat, co znakomicie wpływa na spowolnienie procesów starzenia się i młodszy wygląd.

Podobne w kategorii